FM15 očami poroty

V každodennej záplave fotografií sa mnohým zdá, že stačí mať v ruke fotoaparát alebo mobil a z človeka sa stáva automaticky fotograf. Fotografujeme dnes tak veľa, že sa už častokrát nezamýšľame nad tým, prečo a ako niečo odfotíme. Vyjadrovať sa obrazom sa pre nás stalo takým prirodzeným, ako písať a hovoriť. Ale aj túto zručnosť by sme mali trénovať, zdokonaľovať a porovnávať sa s „konkurenciou“. Akcie ako Fotomaratón nás na chvíľu donútia zamyslieť sa, precízne zarámovať realitu a stlačiť spúšť, až keď sme si naozaj istí, že to, na čo zaostrujeme, chceme aj zvečniť. Vizuálne stvárniť dvanásť predpísaných tém v časovom limite tak, aby výsledok nepôsobil ako klišé, ale aby mal nápad, iskru, vtip či symboliku je výzvou aj pre profesionálneho fotografa. Fotomaratón je dôkazom, že na kvalitnú fotografiu treba niečo viac ako len techniku.

8. ročník priniesol veľa zaujímavých a originálnych pohľadov na zadané témy. Porota to opäť nemala jednoduché. Vybrať 10 najlepších prác v disciplíne, kde o výsledku nerozhoduje poradie v cieli a treba zladiť päť rôznych názorov, je vždy o niečo ťažšie. Vzácna zhoda všetkých porotcov bola iba v prípade víťaznej série. Zaujala ucelenou estetikou a trefnými metaforami, ktoré neboli prvoplánové, mali dôvtip a hĺbku.

Búrlivejšia diskusia zavládla v porote pri rozhodovaní o  ďalších umiestneniach. Všetkým ostatným prácam, v porovnaní s víťaznou, niečo málo chýbalo. Spravidla chýbala vyrovnanosť, striedali sa silnejšie a slabšie zábery. Technická kvalita nebola rozhodujúca. Dôležitejšie bolo, kto ako rozmýšľal, či fotografie fungujú samostatne aj ako celok, či v nich je možné nájsť nejaký príbeh. Veľakrát to začalo dobre a prefíkane a neskôr niektorým autorom ako keby dochádzal dych a s ním aj inšpirácia. Ale tie silné fotografie, tie, v ktorých „to vyšlo“, naozaj stáli za to.

Ako každodenný prijímatelia dokonale vyretušovaných či filtrami upravených fotografií sa nám na prvý pohľad tie počítačovo nespracované, vrátane ocenených, môžu zdať menej kvalitné. Treba sa však zahľadieť na dlhšie ako pár sekúnd, porozmýšľať nad spojitosťou výslednej fotografie s témou, nad metaforami a vizuálnymi hrami, aby človek ocenil vklad a invenciu autora. Veríme, že budete mať z prezentovaných fotografií rovnaké potešenie, aké sme mali my z ich hodnotenia.

Fotomaratón je skúška, v ktorej vám nepomôžu filtre ani Photoshop. Musíte mať oko a myslieť fotograficky. Je to zábava, kde sa cení tvorivosť, vynaliezavosť a odvaha. Príďte si to niekedy vyskúšať!

Michaela Pašteková, členka poroty
Tomáš Halász, predseda poroty

Príspevok z kategórienovinky. Pridat do záložiek trvalý odkaz. Komentáre a trackbacky sú momentálne zatvorené.